MF DNES: 3. 6. 1999
Kolotoč Štěstí Evy Sádecké je poetickým pohlazením
Mladá autorka Eva Sádecká vydala vlastním nákladem sbírku svých básní pod názvem Kolotoč Štěstí. Spisovatelka, původem z Rájce-Jestřebí, profesí ekonomka, již sedmým rokem žije ve Žďáře nad Sázavou. Sbírka je autorčinou prvotinou.
          Ihned po přečtení prvních textů získáte pocit, jako kdybyste tajně pročítali dívčí deník. Je to pocit důvěrnosti a nevysloveného spiklenectví. Sádecká totiž zachytila v krátkých básních velice citlivě a žensky své postřehy, prožitky, myšlenky a životní zkušenosti. V osmapadesáti básnických útvarech nás provází svým dětstvím přes dospívání až k dospělosti. Vnímavý čtenář nepřehlédne občasnou hořkost, se kterou Sádecká kultivovaně a bez vulgarity přijímá denní realitu. Typickým příkladem je báseň Pohádka: “Kdepak jsou ti správní muži / Princové na bílém koni co měli přijet s kytkou růží / Kdepak jsou ty jejich sliby úsměvy a vděk / Kdepak jsou ty jejich princezny.“
          Většina textů působí svižně a mile, někdy až “písničkově“. Ostatně svou lásku, obdiv a zalíbení v hudebních múzách Sádecká nijak nepopírá. Ať už v básni Piano nebo v působivém, krátkém, a přece výstižném Vyznání hudbě: “Slovy lze vyjádřit ledacos / Obrazem zachytit neopakovatelné / Avšak hudbou nedosažitelné.“
          Texty Evy Sádecké velice vnímavě doplňují ilustrace výtvarníka Zdeňka Kopeckého. Malíř se dokázal vcítit do autorčina světa.
          Knížce lze vytknout špatnou dostupnost, neboť zatím není v žádné oficiální distribuční síti. Je to škoda, neboť se autorské dvojici Sádecká – Kopecký podařilo přivést na svět velice něžné dílko. Snad nebude poslední.

Lenka Schreiberová
MF DNES - 11. 3. 2000
Doteky přinášejí klid a pohodu
Koncem února spatřila světlo světa knížka Doteky. Jedná se o druhou sbírku básní Evy Sádecké, která volně navazuje na křehkou prvotinu Kolotoč Štěstí, kde autorka zachytila prožitky a postřehy dospívající ženy.
          V Dotecích je tomu již jinak. Sádecká zde příliš neodhaluje své soukromí, ale snaží se promlouvat ke čtenáři pomocí laskavosti, moudrosti a hravosti. Přesvědčuje o tom hned v prvním textu sbírky: „Chci se dotýkat motýlků čistých myšlenek / Na bílé stránce zanechat otisk své duše / Dotknout se na chvíli věčnosti / Anděla co mluví jenom tiše.“
          I v dalších básnických útvarech je možné postřehnout dotek motýlků čistých myšlenek. Jako by se autorka nakláněla čtenáři přes rameno a šeptala mu: “Zastav se,přemýšlej a vnímej maličkosti.“ Pokud se čtenář nechá oslovit, mohou mu být Doteky příjemnou odměnou v podobě klidné oázy a milého přírůstku ve své knihovně.

Lenka Schreiberová
BM beau monde pro ženy s nadhledem – červen 2003
Setkání a Tajemství
Dvě útlé sbírky básniček vás potěší, ať už jste v jakékoli situaci. Autorka totiž zvolila nenáročnou formu veršů podobných moudrým úslovím, kterými komentuje všední zážitky i zapeklité otázky mezi nebem a zemí.
          Nečekejte ironii ani melancholii, s vyrovnaným nadhledem vám pomůže do stavu nirvány, i když se ocitnete
          „ na vlásku“ jako ve stejnojmenné básni: „ Dá se sáhnout na lásku? / Zkus to visí na vlásku / Ať mě vezme ďas/
          Já spálila se zas.“

Redakce časopisu

Copyright 2004 MPJ spol. s r.o., DesignStudio
Kontakt Fotogalerie Z recenzí Z tvorby O autorce